יוסף ברקוביץ'

אודות
יוסף ברקוביץ'

פסיכותפרפיסט ומטפל רוחני אישי, זוגי ומשפחתי  במשך 35 שנה ואיש חינוך במשך 27 שנה. את נסיוני המקצועי בתחום ריפוי הנפש צברתי בעיקר בעבודה פרטית ובתפקידי כקצין פסיכולוגיה בחיל האויר לאורך שירות המילואים ובהדרכת מטפלים ואנשי חינוך. נסיוני החינוכי התחיל בהקמה וניהול מקצועי של שני ביה”ס חינוך מיוחד לתלמידים הסובלים מקשיים נפשיים מהותיים.  בן 65 אב ל 3 בנות וסב ל 4 נכדים. כיום מנהל מרכז “נחת רוח” בנתניה.

נקודות ציון עיקריות:

לאחר סיום לימודי עבודה סוציאלית קלינית ולימודי פילוסופיה של הפסיכולוגיה, ולאחר תקופת ההתמחות עבדתי בתחנות לבריאות הנפש (התחנה לטיפול הילד והמשפחה של הקיבוצים ב “אורנים”) לאורך כמה שנים עבדתי כמנהל מקצועי בפרוייקט יחודי ב”כפר תקוה” ובאותו זמן למדתי פסיכותרפיה זוגית ומשפחתית.

בסיום תקופה זו, חברתי לפרופסור פריד יהודה ז”ל (פסיכיאטר ומנהל ביה”ח ברמת חן) יחד הקמנו את המרכז הראשון בארץ לטיפול ושיקום בוגרים ומבוגרים הסובלים “ממחלת נפש”.

מרכז זה ייחודי וראשון בארץ  אשר העמיד אלטרנטיבה רעיונית ומעשית להבנת נפש האדם ומהות הטיפול.

לפני כ 26 שנה נקראתי על ידי ראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות, הפסיכיאטר דר’ מוטי מרק, אשר הכיר אותי משירותינו המשותף בענף פסיכולוגיה בחיל האוויר, להקים ולנהל מרכז חינוכי טיפולי שיקומי לבני נוער היוצאים מאשפוז פסיכיאטרי ללא מסגרות המשך בקהילה.

מתחם “שירת העשבים” פעל בהצלחה לאורך 26 שנה.

אני מקווה שבחבריי ותלמידיי נדבק משהו מ החיי- דק (חוט דק של אור) של דבקות, נאמנות, חיפוש הפשר ללא סרק ומורא, הליכה נגד הזרם כשהוא מוביל לשבילי בוסר ותמיד תמיד לחבק וללטף בעיניים טובות ולב אוהב.

ב 15 שנים האחרונות הנני לומד בעזרת מדריך/מורה ובאופן עצמאי, את  תכולתו ומרכיביו של העולם הרוחני ובעיקר את הדרכים המעשיות ליישומו בחיים.

יש בי אמונה וביטחון שהדרך אליה אני מכוון יש בה לעזור, להקל ובעיקר לשמח ולתת משמעות לחיינו ובדגש על ימינו אלה. 

אני מצפה לפגוש אתכם ולצאת יחד למסע משמעותי.

ולסיום –  

כפי שהבנתם, עשיתי כמה דברים ב”ה בחיי – לא אחד מהם דומה למרכז “נחת רוח”. 

“נחת רוח” הינה נקודת ציון  במרחב הוויותי, נקודת אשר מאחדת ומלכדת ומסדרת את כל התובנות, הידע והניסיון שצבר לאורך כל חיי. 

יבואו על הברכה המון אנשים טובים מוכשרים שפגשתי בדרך,  מורים, תלמידים, מטופלים ויודעי דרכים אני כולי תודה והערכה. 

באהבה

יוסף.

מספרים עלי:

“אני מעבירה שיעורי דרמה ותאטרון בביה”ס הנפלא הזה, שהוא פשוט משפחה. לפני כשנה וחצי הגעתי לראיון עבודה אצל יוסף ברקוביץ, התרשמתי מהאיש המרשים שהגה חזון חינוכי, ביה”ס אנושי שנותן מענה לילדים שכבר ניסו מסגרות שונות. צוות המורים והמורות והסייעות, הינם אוסף של בני אדם שאכפת להם מהתלמידים”

(מורה לתאטרון ודרמה)

“יוסי יקר,

ההדרכות עימך היוו לי סימני דרך במסלולי הפרטי ואפשרו לי הסתכלות חדשה. אני מודה לך מאוד על הזכות להיות חלק מפרויקט שכולו נשמה, פרויקט שהפך לי לבית, מקום עבודה שהוא חופש מוחלט ליצירה והתעצמות תודה, תודה..”

(מורה מקצועית)

“יוסי יקר, אני מכירה אותך בעיקר מההדרכות, אתה לא נותן פתרונות רק שואל שאלות. לפעמים בא לי לבכות ולברוח, קשה לי, לא מבינה ואין לי כח. אך כמו שאומרים גדילה קצת כואבת , ככה זה אם את רוצה להיות “כוכבת”. תודה שאתה מאתגר אותי במינון, מחזק בי בטחון ואמון. “

(מחנכת)

“יוסי יקר, תודה עליך על שהגבהת את התקרה שלי  – כל פעם יותר ויותר. לא משנה באיזה יום תשאל אותי – זו תמיד זכות לגדול אצלך.”

(מטפלת)

“יוסי, בעבודה איתך, בהדרכות, בשיחות, יכולתי לשוב אל מקורות מים, אל הבורות האוצרים את מי הגשמים ובעיקר אל נשמתי, אל מי שאני ובמיוחד החשיבות שלי כיהודייה. אל המעיין הפועם והמתחדש בקצב פעימות הלב, אל מי התהום האצורים בקרקע ומחכים לאיש אשר יחצוב את הבא אל מי נהר הזורמים לאיטם ומרווים עוברי אורח. תודה על המים המרווים, מעוררי החיים ועל החשיפה לבורות המים הנסתרים.”

(מחנכת)

“יוסי –

 תודה לך על היותך אדם כה מיוחד עבורי. תודה על הדרך שבזכותך ובעזרתך אני עוברת, תודה על המפגשים איתך שאני יוצאת מהם מחוזקת יותר, מאמינה יותר. תודה על כל הפעמים שהאמנת בי יותר ממה שאני הייתי מסוגלת להאמין בעצמי.”

(מטופלת)

“יוסי, יש בי המון הערכה על החזון , על הכישרון ועל האומץ להגשים חלום. למדתי ממך הרבה, ואולי הדבר העיקרי – שתלוי איך מסתכלים על הדברים ודרכך נחשפתי לנקודות מבט מקוריות ומעניינות. עברו בי הרבה מחשבות והרגשות בתקופה בה עבדתי במחיצתך אך כשאני מנסה למקד את הפוקוס אני רואה הרבה חום ואהבה “

(מחנך)

“יוסי היקר, במו ידיך הקמת בית לכל מי שעמד לטבוע בשייט, של נטל, אכזבה, זרמים חזקים, סבל, קושי וחיים סוערים. פתחת ליבך באהבה וחום, נלחמת על אמת בכנות ותום. השתתפת וחווית סבלם של אחרים, לרבים הענקת חיים יותר טובים. היה בך רצון עז לשנות את העולם, בדרך קשה הבנת שזה לא מתאים לכולם. נאלצת לנדוד בדרכים חלופיות אך בליבך נשארו אותן כוונות טובות. כי במהות אתה אדם יחיד ומיוחד, לא כזה שיאמרו עליו – כמו כל אחד אתה מורה דגול עם חוכמה אדירה, רגיש וקשוב לכל מצוקה וצרה. “

(צוות חינוכי)

“ליוסי היקר, אתה שהאהבה היא מתנתך מחלק ממנה בנדיבות לזולתך. פתחת אלינו את ליבך, זכות נפלה בחלקינו לעבוד איתך. בקבלה אמיתית אותנו אתה עוטף , ברגשותיך הכנים אותנו משתף. כעמוד האש לפני המחנה אתה, מורה הדרך שאיתו נגיע הביתה. תודה על שאינך מוותר, ודורש מאיתנו על מחסומינו להתגבר… האמון שבנו אתה נותן, עוזר לנו להתחסן. חכמה ורגישות יש בך לרוב, פותח את ליבך כל אחת מאיתנו לאהוב. מכיר אתה את יופיו של כל פרט, לצעוד בשביל שאתה מתווה בשבילינו היא מתת. “

(צוות סייעות)

“יוסי היקר, כאור בקצה המנהרה, כמגדלור נישא על חוף הים, נוכחותך היא זו שהאירה לנו רגעים קשים, מעייפים ומורטי עצבים. לעיתים רחוקות מזדמן לאנשים לפגוש אחרים שההתחברות אליהם וההבנה איתם היא כה מיידית. המפגש איתך דמה במקצת לברק – מפתיע, עוצמתי ובעיקר מאיר. באמצע עמק הבכא, בתוך גיא צלמוות נקרתה לנו הזכות והכבוד לפגוש אותך – מחנך בהוויה ומטפל בנשמה. הובלת בחן ובטבעיות תלמידים שכמו אמורים להיות רחוקים מאותה מציאות, אולם מתגלים כבני נוער מקסימים, מלאי תוכן, נשמה ורצון להעניק אהבה. אתה, כהשתקפות תלמידיך, הענקת לנו רגעים רבים של אהבה, חסד, תמיכה וצחוק. ידעת לפרגן ולחייך, והאמת היא שהשארת טעם של עוד, רצון להתחברות שלא מוצה במלואו. מי ייתן ותצליח לראות בעצמך את שרואים אנו בך.”

(מסע לפולין)